top of page

Martin Hradecký (1972)

Hlavní instruktor a zakladatel klubu ACT

 

O bojová umění a zbraně obecně se začal Martin Hradecký zajímat již v dětství. Zpočátku ho velmi ovlivnily akční filmy s hvězdami jako Bruce Lee, Chuck Norris, Jackie Chan a nebo Steven Seagal. Pod odborným vedením začal trénovat různá bojová umění na přelomu let 1986 – 87 a dodnes aktivně cvičí. Zpočátku měl možnost trénovat japonské styly shotokan karate a jiu-jitsu. Časem se zajímal a začal cvičit i čínské shaolinské kung-fu, wing-tsun kung-fu, tchaj-ti a vietnamské Thieu lam kung fu. 

Velký zlom v jeho pohledu na bojová umění a boj obecně nastal, když se seznámil a začal trénovat s Petrem Macháčkem (trenérská legenda thajského boxu a MMA v ČR). Petr ho zasvěcoval nejen do tajů muay thai-thajského boxu, universální praktické sebeobrany a specifik ultimate fightingu, ale od jistého momentu ho neučil pouze jednotlivé techniky, ale i jakým způsobem je co nejlépe vyučovat. To, co si od Petra Martin odnesl asi nejvíce, je nejen reálný pohled na boj, na funkčnost technik, ale i určitou otevřenost mysli učitele/instruktora - vstřebávat nové informace, poznatky, techniky, metodiku atp.

Od roku 1991 působil Martin v oboru komerční bezpečnosti a pracoval pro řadu nejen tuzemských, ale i zahraničních bezpečnostních služeb a to cca 16 let. Vyzkoušel si např. hlídací a pořadatelskou činnost, působil v týmech zajišťující převozy cenných zásilek, byl člen výjezdové skupiny připojené na pult PCO a věnoval se i detektivní práci. Po jistém čase se specializoval na osobní ochranu a činnosti s tím související. Během své kariéry osobního strážce zajišťoval ochranu například vrcholným podnikatelům, hvězdám showbusinessu  nebo managementu různých velkých obchodních společností. Několikrát také působil v ochranných týmech politiků či diplomatů. Díky své externí spolupráci pro velvyslanectví státu Izrael v České republice (podílel se na osobní ochraně diplomata a jeho rodiny) měl příležitost nejen spolupracovat s profesionály v oboru bezpečnosti, ale i vyzkoušet si a trénovat originální systém izraelské instinktivní střelby a taktiky. Časem si i nadále rozšiřoval obzory a účastnil se celé řady kurzů a specializovaných výcviků a to převážně v oboru osobní ochrany nebo souvisejících činnostech. Školili a cvičili ho nejen specialisté a instruktoři z České republiky, ale i odborníci z USA, Ruska, Izraele, Německa či Velké Británie. 

To, co Martina ale opravdu učarovalo již v samých začátcích, bylo cvičení se zbraněmi. Jeho nadšení a zájem o zbraně ho vedl k tomu, že se začal zajímat jak o zbraně asijské tak i evropské, staré ale i moderní, chladné i palné. V této oblasti Martina asi nejvíce ovlivnilo cvičení filipínských bojových umění. Ve svých začátcích (rok 1990-1992) byl vyučován ve stylu Latosa ESKRIMA. Později se věnoval také KALI a řadu let velice intenzivně cvičil i styl Serrada ESCRIMA (D. Zorvan, K. Filbrandt), ve kterém získal instruktorské osvědčení. Na jeho cestě za poznáváním filipínských bojových umění, ho velice obohatily i cvičební pobyty přímo na Filipínách a osobní kontakt jak s rodinou Casiňo (Lakas Katorse Systém), tak s rodinou Dagooc (Dagooc Arnis Systém a Clasical Arnis), kde dále rozvíjel své znalosti boje s tyčí, nožem a mačetou. Zajímal se i o řadu jiných systémů boje s chladnými zbraněmi, ve kterých absolvoval nejen různé semináře nebo specializované kurzy, ale i individuální soukromou výuku. Měl možnost např. soukromě trénovat Silat Suffian Bela Diri (Maul Mornie) a dlouhodobě individuálně trénoval i evropský bojový šerm (Milan LARS Štěpán). Ohledně bojového použití nože si Martin velmi cení uděleného certifikátu Tactical Knife Instructor  přímo osobně panem Jimem Wagnerem, zakladatelem amerického systému Reality Based Personal Protection. Martin je také držitelem 3.danu v bojovém umění japonského meče Kenjutsu a Battójutsu školy Nakagawa ryu Battójutsu a je oprávněn provozovat vlastní dojo. V rámci ostatních japonských bojových umění měl možnost opakovaně trénovat shuriken jutsu a kusari fundo jutsu přímo pod osobním vedením senseie Otsuky a absolvoval také soukromou výuku v tradičním ninjutsu pod vedením shihana Pavla Slavíka.